KKTC federasyonun tarihçesi

arsiv resimleri (20)

KKTC’DE TAEKWONDO JUDO KARATE

FEDERASYONU TARİHÇESİ

 

 

 

Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı Taekwondo Judo Karate Federasyonu, 1977 yılıda Eyüp Zafer GÖKBİLEN tarafından kurulmuş olup, şuanda Girne, Lefkoşa, Gazi Mağusa, Güzelyurt, Gemikonağı bölgelerinde 23 resmi kulüple faaliyetlerini sürdürmektedir. Federasyonumuz uluslararası kuruluşlara üye olup, resmi ve uluslararası müsabakalara katılmaktadır. Federasyonumuzda,  bugün itibarı ile 5911 sporcu; 1757 üye; 208 antrenör; 132 hakem ve 244 siyah kuşak sporcu bulunmaktadır.

 

Federasyonumuzun kuruluş amaçları başlıca şunlardır:

Taekwondo judo karate vb. spor dallarında faaliyet göstermek. KKTC dahilinde bu sporları yapan dernek ve sporcuları biraraya getirmek, onları tekwondo judo karate vb. branşlarda yönlendirmek, denetlemek, içte ve dışta taekwondo judo karate vb. faaliyetlerine iştirak etmek. KKTC’de uluslararası müsabakalar düzenlemek, özel ve para kazanmak amacı ile resmi spor salonlarının açılmasını, sporculardan çalıştırdıkları için para alınmasını, sporcularını özel işlerde ve özel gösterilerde kullanılmasını önlemek, taekwondo judo karate vb. sporların yozlaşmaması için talimat hazırlamak ve uygulamak. Amaca aykırı açılan veya açılacak salonların kapatılması ve bu amaçlar dışında faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişiler hakkında Spor Dairesine ve Polis Genel Müdürlüğüne suç duyurusunda bulunmaktadır.

 

WTF :  Dünya Taekwondo Fed. ITF : Uluslararası Taekwondo Fed.
ETU :  Avrupa Taekwondo Birliği ETF : Avrupa Taekwondo Fed.
GTF :  Birleşik Taekwondo Fed. UEATF : Avrupa Asya Taekwondo Fed. Birliği.

 

Ve genel kurulun onaylayacağı uluslar arası kuruluşlara, kuzey kıbrıs   türk cumhuriyeti olarak üye olmak, kural ve yönetmenliklere uymak, faaliyetlerine katılmak, aidatlarını ödemek üyeliğimizi devam ettirmek.kktc uluslar arası flatformunda temsil eden başarılı sporcu, idareci, hakem ve antrenörleri ödüllendirmektir.

 

Aikido branşında etkinlikleri içerisine alan Federasyonumuz taekwondo judo karate branşında dünya ve avrupa şampiyonalarına katılmakta ve sporcularımız başarılı olmaktadırlar. GTF sistemde 2000 dünya şampiyonasında takımımız 5 altın, 3 gümüş, 3 bronz madalya almış olup, bayan kırış takımı dünya şampiyonu, genç bayan hyong-pumse takımımız ise dünya 3’ncüsü olmuştur.

 

2001 GTF Avrupa Şampiyonasında  milli takımımız, ferdi klasmanda 5 altın, 6 gümüş, 4 bronz madalya ile takım klasmanında Genç Bayanlar müsabakada Avrupa Şampiyonu olarak altın madalya; Hyong Müsabakalarında gümüş madalya; Genç Erkekler Avrupa Hyong Şampiyonasında ikinci olarak gümüş madalya; Büyük Bayanlar Avrupa Kırış Şampiyonasında gümüş  madalya ve Hyong Müsabakalarında bronz madalya almışlardır

 

Asya Avrupa Federasyonlar Birliği Genel Merkezi oybirliği ile 1999 yılında Soci / Rusya’dan Girne / KKTC’ye getirilmiş olup, 2000 yılında yapılan genel kurulda Avrasya Federasyonu Başkanlığına KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı, 8. Dan Eyüp Zafer GÖKBİLEN getirilmiştir.

 

Global Taekwondo Federasyonu Başkanı 9. Dan Grand Master Park Jung Tae ise genel kurul sırasında yaptığı konuşmada, Avrasya Federasyonu ve yeni yönetimi GTF olarak tanıdıklarını dünyaya açıklamıştır. Ve üyelik belgesini 2001 Kasım ayında KKTC Federasyonuna Girne’de yapılan törenle vermiştir.

 

Comments are closed.