MOK GENEL KURUL KİTABI (2004)

KİŞİSEL ÜYELİKLER:

 1. 1.     
EYÜP ZAFER GÖKBİLEN – Yönetim Kurulu Başkanı
 1. 2.     
OMAÇ BAŞAT – Genel Sekreter
 1. 3.     
OSMAN ERÇİNER – Mali Sekreter
 1. 4.     
HÜSEYİN KAVAZ                  – Yönetim Kurulu Üyesi
 1. 5.     
ÖMER ADAL                           – Yönetim Kurulu Üyesi
 1. 6.     
SERHAT AKPINAR – Yönetim Kurulu Üyesi
 1. 7.     
ÇAVLAN SUERDEM – Yönetim Kurulu Üyesi
 1. 8.     
AHMET KIRŞAN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 9.     
ALİ USLU 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 10.                        
ALP AYDINOVA 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 11.                        
ARİF BARBAROS 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 12.                        
AYDIN TÜRKSEVER 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 13.                        
CEMAL ÖMÜRSEL 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 14.                        
ÇELEN OBEN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 15.                        
Dr. HASAN BOZER 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 16.                        
Dr. HÜSEYİN CENKLER 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 17.                        
Dr. YÜCEL ATAKARA 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 18.                        
DURSUN CANDAN Üyeliği Düşmüştür.
 1. 19.                        
DURSUN KOÇ 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 20.                        
EKREM BULUT Üyeliği Düşmüştür.
 1. 21.                        
ERDEM OREL 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 22.                        
FİKRİ ATAOĞLU Üyeliği Düşmüştür.
 1. 23.                        
FİKRİ ÖZLER 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 24.                        
GÖKSEL SAYDAM Üyeliği Düşmüştür.
 1. 25.                        
GÜNER BURGUL                                   2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 26.                        
GÜNER FULCU 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 27.                        
GÜVERÇ ERSEVEN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 28.                        
HASAN ERDURAN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 29.                        
HÜSEYİN KARAKUŞ 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 30.                        
HÜSREV ÇAĞIN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 31.                        
MEHMET KIZILASLAN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 32.                        
MEYLİN ERSİN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 33.                        
MUSTAFA AKTUĞ 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 34.                        
MUSTAFA ÖZEN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 35.                        
NEZİHİ BEYAZ 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 36.                        
ÖYKÜ ERGİN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 37.                        
SADİ ÇELEBİ 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 38.                        
SERDAR SAVİM 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 39.                        
SONER ARDA 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 40.                        
TÜMER ÖZTÜRK 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 41.                        
TÜRKAY AKPINAR 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 42.                        
YUSUF KARİP 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 43.                        
YÜKSEL DOĞGÜN 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi
 1. 44.                        
MESUT GÜNSEV 2004 Yılı Üyelik Aidatı Ödendi

 

2004 YILINDA YAPILAN FAALİYETLERİN

 RAPORU

 

Kazakistan – Kırgızistan Ziyareti:

 

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi 2004 yılında çok yoğun bir faaliyet programı uygulayarak, çok başarılı bir dönem geçirmiştir. Yıl içerisinde Kazakistan, Kırgızistan, Türkistan, Azerbaycan ve İran-Batı Azerbaycan yetkilileri ziyaret edilerek, işbirliği protokolleri imzalanmıştır.

Yönetim Kurulumuz, 12 – 20 Haziran 2004 tarihleri arasında, resmi davetli olarak Kazakistan ve Kırgızistan’ı ziyaret etmiştir. Kazak ve Kırgız yetkililerin bir yıl önce KKTC’ye yaptıkları ziyaretle başlayan ilişkiler, son ziyaretle en yüksek seviyeye kadar ulaştırılmıştır. Konuk Kazak ve Kırgız heyetleriyle, KKTC’de yapılan üç toplantı sonunda, spor federasyonlarımızdan gelen istek üzerine, Kazakistan ve Kırgızistan Milli Olimpiyat Komiteleri ve Spor Bakanlıkları, KKTC MOK ve spor federasyonlarını, ikili işbirliği protokolleri yapmaya davet etti. Birçok spor federasyonumuz bu davete, bütçe olanaksızlıkları nedeniyle katılamadı. KKTC Milli Olimpiyat Komitesi heyeti, Yönetim Kurulu’nda bulunan federasyon başkanı üyelerinin yanı sıra bazı spor federasyonlarımızdan da yetki belgesi alarak, bu ülkelerle on branşta işbirliği protokollerini imzalamayı başarmış bulunuyor.Kazakistan’da ayrıca Güney Kazakistan bölgesi de ziyaret edilerek, buradaki spor organizasyonu ve yetkililerle de protokoller yapıldı. Kazak ve Kırgız yetkililer, KKTC’ye uygulanmakta olan izolasyonların kaldırılmasına yönelik işbirliğine hazır olduklarını belirttiler. Kırgız Olimpiyat Komitesi, 2005 yılı spor takvimini bize ileterek, arzu ettiğimiz etkinliğe KKTC olarak, milli takım düzeyinde katılabileceğimizi bildirmiş bulunuyor. KKTC’de düzenlenecek etkinliklere de Kazakistan ve Kırgızistan’dan milli takımlar düzeyinde katılım için söz aldık.

 

Türk Spor Organizasyonu kuruldu

 

Kazakistan’da yer alan toplantılarda ayrıca, birkaç yıldan beri hazırlığı yapılan, Türk Spor Organizasyonu’nun kuruluşunun da gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu organizasyonun ilk genel kurul toplantısının kasım ayında KKTC’de yapılması kararlaştırılmıştır.

 

Türk Spor Organizasyonu kuruluşunu gerçekleştiren üyeler, 1. Türk Spor Oyunları’nın da KKTC’de yapılmasına karar verdiler. Ancak bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü, bu oyunları gerçekleştirememenin ezikliğini yaşadık.

 

Gerçekleştirilmiş olsaydı oyunlarda ilk yıl güreş, taekwondo, futbol, masatenisi, yüzme, voleybol, atletizm, tenis, eskrim ve judo dallarında müsabakalar yer alacaktı.

 

Engelleme teşebbüsleri

 

Rum-Yunan ikilisi, heyetimizin ziyaretini bir şekilde haber alarak, Kazakistan ve Kırgızistan makamlarını, bizlerle görüştürmeme ve anlaşma imzalatmamaya ikna etmeye çalıştılar.

 

Kazakistan Spor Bakanının da katıldığı 14 Haziran pazartesi günkü görüşmelerde, federasyon başkanlıklarının işbirliği protokol hazırlıkları tamamlanmıştı. Ancak ertesi gün bu protokolleri imzalamak üzere Kazakistan Spor Bakanlığı’na gittiğimizde, Sayın Spor Bakanı Serik Bey’den, Rumların Kazak Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı’nı telefonla arayıp, bizimle görüşmemesi için tehdit ettiğini öğrendik.

Rumların bu girişimi sonunda Kazak MOK Başkanı bizimle görüşmesini iptal etti ancak Spor Bakanının bizimle protokollere imza atmasını engelleyemedi.

 

Aynı yönde girişimin Kırgızistan Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sayın Eshim Kutmanaliev nezdinde de yapıldığını öğrendik. Ancak Kırgız Başkan, bizimle görüşerek, protokol imzalamakta bir an olsun tereddüt göstermedi.

 

Ödüllendirme

 

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi, geleneksel Olimpizm Günü’nü törenle kutlamıştır.

Ödül Yönetmeliğimiz kıstaslarına uygun olarak yapılan değerlendirmelerde, ödül almaya hak kazanan sporcu, antrenör, hakem, spor adamı, yönetici, spor yazarı – spor muhabiri ve sporumuza maddi katkı sağlayan sponsörlerimiz, her yıl olduğu gibi, 2004 yılında da düzenlenen kokteylde ödüllendirilmişlerdir.

Komitesi heyeti, 04 – 09 AĞUSTOS 2004 tarihleri arasında da, resmi davetli olarak kardeş Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Azerbaycan Olimpiyat Komitesi Üyesi, Azerbaycan Karate Federasyonu Başkanı Sayın Dr. Yaşar Ayuboğlu Başirov’unyazılı daveti üzerine, KKTC MOK Başkanı (KKTC Taekwondo, Judo ve Karate Federasyonu Başkanı) Eyüp Zafer Gökbilen başkanlığındaki heyetimizde, KKTC MOK Genel Sekreteri Omaç Başat ve KKTC MOK Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Büyükelçi Çavlan Süerdem yer aldı. Azerbaycan’a gidilmesindeki esas amaç, Kazakistan – Kırgızistan ziyareti sırasında kurmuş bulunduğumuz “Türk Devlet ve Toplulukları Spor Organizasyonu”nun üye sayısını artırmaktı.

Bu amacımız, kurduğumuz organizasyonun tüzük ve kuruluş bildirgesini sunduğumuz, Azerbaycan Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığı görevini uhdesinde bulundurmaya devam eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’den onay alınmasıyla gerçekleşmiş oldu.

Azerbaycan ziyaretimiz sırasında, başta Azerbaycan MOK İkinci Başkanı (Milli Olimpiyat Komitesi’nin fiili yöneticisi) Sayın Çingiz Hüseyinzade olmak üzere, Azerbaycan’ın voleybol, karate, halter, judo ve taekwondo federasyon başkanlarıyla da görüşme olanağı bulduk.

Heyet olarak görüştüğümüz federasyon başkanlarına, kurmuş olduğumuz Türk Spor Organizasyonu’nun amaçlarını detaylı bir şekilde aktardık. Azerbaycan Olimpiyat Evi’nde görüştüğümüz MOK İkinci Başkanı Sayın Çingiz Hüseyinzade, Türk Devlet ve Toplulukları Spor Organizasyonu’nun kurulmasını sevinçle karşıladı ve bunun bir ihtiyaç olduğunu belirtti.

Dr. Küçük Oyunları

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi, ülkemizde ilk kez geniş katılımla gerçekleştirilecek 1. Türk Spor Oyunları’nı, maalesef gerçekleştiremedi.

Buna karşın tüm yetkili makamlar ve ilgililer nezdinde yaptığımız girişimler sayesinde, her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği Uluslararası Dr. Küçük Spor Oyunları’nı, 2004 yılında da başarıyla gerçekleştirmiştir. Oyunlar çerçevesinde Dünya Budo Şampiyonası, taekwondo GTF ve WTF şampiyonaları, uluslararası bisiklet yarışları, eskrim ve güreş müsabakaları yapılmıştır.

İran ziyareti

Bugüne kadar KKTC’de düzenlenen

birçok etkinliğimize katılan İran’ın

özerk Batı Azerbaycan bölgesi spor

teşkilatı da geçen yıl ziyaret edilmiştir.

 

Batı Azerbaycan Spor Teşkilatı

yetkilileriyle yapmış olduğumuz

görüşmelerde mevcut yakın

işbirliği ve temaslarımızın artarak

devamı kararlaştırılmıştır.

 

 

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Ziyareti:

 

TC ve KKTC Milli Olimpiyat Komitelerinin İstanbul’da bir araya gelerek, olası çözümde KKTC sporunun ne olacağı ve nasıl bir spor politikası takip edilmesi hususunda değerlendirmeler yapıldı.

Yasa Değişikliğinde Düzeltmeler Yapılması:

67/99 sayılı Beden Eğitimi ve Spor (Değişiklik) Yasa Tasarısında bulunan bazı olumsuz maddelerin değişiklik yasasından çıkartılması hususunda KKTC Cumhuriyet Meclisinin alt komitesinde çalışmalar yapılmıştır.

 

Sporumuzun Mahkeme Kooridorlarına Taşınması:

Spor Bakanlığı ve Lefkoşa Kaymakamlığıyle yaşanan olumsuz olayların, tamamen siyasi maksatlı olmasının sonucunda sporumuzun ilk kez mahkeme kooridorlarına taşınmasına neden olması nedeniyle; 2004 yılında yapılan olumlu temasların ve girişimlerin sonucu arzu edilen düzeyde sporumuzun yararına kullanılamamıştır.

2005 YILINDA ÖNGÖRÜLEN FAALİYETLER

 

 1. TC Milli Olimpiyat Komitesi kanalıyle IOC Başkan ve yetkilileriyle görüşme yapılması.

 

 1. IOC ve TC Milli Olimpiyat Komitesi Başkan ve üyelerinin KKTC’ye davet edilmesi.

 

 1. IOC ve TC Milli Olimpiyat Komitesi üyeleriyle, KKTC sporuna uygulanan “spor ambargosunun” nasıl ortadan kaldırılabileceği hususunda radikal ve kalıcı kararların alınması için girişimlerin yapılması.

 

 1. IOC ve TC Milli Olimpiyat Komitesi yetkililerinin komitemiz tarafından organize edilecek olan kurs, seminer ve konferanslarda iştirakçi olmalarının ve/veya eğitim vermelerinin sağlanması.

 

 1. Dünya Olimpizm Günü’nün kutlanması ve ödül yönetmeliği kıstasları uyarınca yılın başarılı sporcu, yönetici ve kuruluşlarına olimpizm teşvik ödülleri verilmesi.

 

 1. Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Spor Oyunlarıyle ilgili olarak federasyonlardan, basından ve MOK üyelerinden ve/veya yönetim kurulu üyelerinden oluşacak ortak bir Organizasyon Komitesinin kurulmasının sağlanması.

 

 1. Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Spor Oyunlarının Organizasyon Komitesi tarafından belirlenecek tarihler arasında geleneksel olarak yapılması.

 

 1. Bu yıl birincisi yapılacak olan Türk Spor Oyunlarına iştirak edilmesi.

 

 1. Çin, Malezya, Amerika, Kanada, Kırgızistan ve Azerbeycan Milli Olimpiyat Komiteleri tarafından yapılan davetlere katılınması hususunda azami gayret gösterilmesi.

 

 1. MOK’un tam özerkliğinin korunması, IOC kriterleri çerçevesinde Spor Federasyonları ve kişisel üyelerin işbirliğiyle yeni tüzük ve yönetmeliklerin yapılmasının sağlanması.

 

 

                TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUSKUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ

               NATIONAL OLYMPIC COMMITTEE

 

Telefon:

0392 815 4023

Faks:

0392 815 1165

Adres: Fevzi Çakmak Sokak, Girne – KKTC

 

 

27 Şubat 2004

 

MALİ DURUM RAPORU

 

 

GENEL KURUL ÜYELERİNİN DİKKATİNE;

 

KKTC Milli Olimpiyat Komitemizin 01 Mart 2004 – 27 Şubat 2005 tarihler, arasındaki  Gelir – Gider Hesabı ilişikte sunulmuştur. Gelirlerimizin tümü banka hesabına yatırılmış olup, tüm harcamalar çek, fatura, makbuz, ödeme fişi ve Yönetim Kurulu kararları uyarınca yapılmıştır.

 

İlişikte sunulan; 01 Mart 2004 – 27 Şubat 2005 tarihleri arasındaki Gelir – Gider Hesabındaki tüm gelir ve giderler, tutulan defterle ve banka kayıtlarıyle mutabık olup, gerçeği yansıtmakta olduğunu beyan ederiz.

 

 

 

 

 

 

 

Osman ERÇİNER                                                       Eyüp Zafer GÖKBİLEN

Mali Sekreter                                                                             Başkan

 

 

 

 

 

Güner FULCU                                                               Mehmet KIZILASLAN

Denetçi                                                                                   Denetçi

 

GELİR – GİDER HESABI

01 Mart 2004 – 27 Şubat 2005

 

 

DÖNEMBAŞI DEFTER BAKİYESİ

4,471,059,795.03

GELİRLER

35,055,419,963.00

 

 

 • ÜYELİK AİDATI

8,087,500,000.-

 • DEVLET KATKISI

10,400,000,000.-

 • BAĞIŞ – YARDIM

5,987,804,000.-

 • BANKA FAİZİ

112,235,963.-

 • VADELİ HESAPTAN AKTARILAN

10,467,880,000.-

 TOPLAM GELİRLER

 

 

 

39,526,479,758.03

GİDERLER

37,707,140,838.00

 

 • AKARYAKIT-YOLLUK

2,060,500,000.-

 • AZERBEYCAN HEYETİ

352,400,000.-

 • BANKA MASRAFI

1,639,868.-

 • BANKA FAİZİ

65,166,011.-

 • BİLGİSAYAR MALZEME-TAMİR

861,200,000.-

 • ÇELENK-BUKET

1,275,000,000.-

 • DUYURU – İLÂN

50,000,000.-

 • GENEL KURUL HAZIRLIĞI

405,500,000.-

 • HEDİYE

499,807,000.-

 • İZAZ İKRAM

2,700,750,000.-

 • KIRGIZİSTAN HEYETİ

1,014,100,000.-

 • KIRTASİYE – BASKI

2,230,620,000.-

 • OLİMPİZM TÖRENİ

1,350,000,000.-

 • P.T.T.

810,195,959.-

 • PLAKET – ŞİLT

882,000,000.-

 • RESİM-ÇERÇEVE

259,000,000.-

 • TC GSİM HEYETİ

1,129,000,000.-

 • TC MOK HEYETİ

458,500,000.-

 • TAMİRAT – TADİLAT

225,100,000.-

 • TEMSİL-AĞIRLAMA

2,544,000,000.-

 • YARDIM

133,500,000.-

 • YURTDIŞI SEYAHAT

18,399,162,000.-

 DEFTER BAKİYESİ

 

 

1,819,338,920.03

PARASAL MEVCUTLARIMIZ
TOPLAM MEVCUT

4,596.34

 

 

 • K.T.K.M.Bankası C/H Bakiyesi            (YTL)

1,819.34

1,819.34

 • T.İş Bankası Vadeli Hs. Bakiyesi (U.S. Dolar)

2,203.72

2,777.00

TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUSKUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ

               NATIONAL OLYMPIC COMMITTEE

 

Telefon:

0392 815 4023

Faks:

0392 815 1165

Adres: Fevzi Çakmak Sokak, Girne – KKTC

 

29 Şubat 2004

 

BANKA  EXTRE – DEFTER UZLAŞMASI

A:

Dönembaşı Defter Bakiyesi

4,471,059,795.03

 

Yatırımlar

35,055,419,963.00

 

TOPLAM GELİRLER

 

39,526,479,758.03

B.

Toplam Gelirler

39,526,479,758.03

 

Toplam Giderler

37,707,140,838.00

 

DEFTER BAKİYESİ

 

1,819,338,920.03

C:

Banka – Extre Bakiyesi

2,091,150,000.00

 

Defter Bakiyesi

1,819,338,920.03

 

DEFTER – BANKA FARKI

 

271,811,080.03

D:

Bozdurulmayan Çek Toplamı

271,807,000.00

 

Defter-Banka Farkı

271,811,080.03

 

BAKİYE FARKI

 

4,080.03

E:

BAKİYE FARKI

4,080.03

 

TL’den YTL’ye GEÇİŞ FARKI

4,080.03

 

REEL FARK

 

0.00

F:

BOZURULMAYAN ÇEKLER

 

 

1- 680315 nolu çek – 12/07/2004

271,807,000.00

 

 

 

271,807,000.00

NOT:

 

 

31 Aralık 2004 Banka Bakiyesinin TL’den YTL’ye geçişindeki 6 basamak farkından doğan reel fark.

31/12/2004 – TL Bakiyesi

1,038,525,920.03

 

YTL – Bakiyesi

1,038,530,000. 03

 

 

 

4,080. 00

TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUSKUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ

               NATIONAL OLYMPIC COMMITTEE

 

Telefon:

0392 815 4023

Faks:

0392 815 1165

Adres: Fevzi Çakmak Sokak, Girne – KKTC

 

2005 YILI TAHMİNİ BÜTÇESİ

 

Not: 2004 yılı giderleri dikkate alınarak %40 ile %60 arasında gider artışı düşünülerek;

2005 bütçe taslağı hazırlanmıştır.

 

Dönembaşı Bakiyesi C/H (Türk Lirası)

 

Vadeli Hesap Bakiyesi (US Dolar Karşılığı)

 

2005 Tahmini Gelirler

123,075.-

 

 

 • Dr. KÜÇÜK SPOR OYUNLARI KATKI

80,000.-

 • FEDERASYON ÜYELİK AİDATI

7,875.-

 • ŞAHSİ ÜYELİK AİDATI

2,500.-

 • DEVLET KATKISI

25,000.-

 • BAĞIŞ – YARDIM

7,500,.-

 • BANKA FAİZİ

200,.-

 

TOPLAM GELİRLER

 

 

 

GİDERLER

141,125.-

 

 

 • AKARYAKIT-YOLLUK

3,250.-

 • BAKIM-ONARIM

4,000.-

 • BANKA MASRAFI

125.-

 • BİLGİSAYAR MALZEME-TAMİR

1,500.-

 • ÇELENK-BUKET

1,500.-

 • Dr. KÜÇÜK SPOR OYUNLARI

80,000.-

 • FOTOKOPİ – KIRTASİYE

2,000.-

 • GENEL KURUL HAZIRLIĞI

1,000.-

 • HEDİYE

1,500.-

 • İNTERNET ÜYELİK

250.-

 • İZAZ İKRAM

3,000.-

 • OLİMPİZM TÖRENİ

5,000.-

 • P.T.T.

1,500.-

 • PLAKET – ŞİLT

2,500.-

 • RESİM-ÇERÇEVE

1,000.-

 • SU – ELEKTRİK

2,000.-

 • TEMSİL-AĞIRLAMA

6,000.-

 • YURTDIŞI SEYAHAT

15,000.-

 • TÜRK ÜLKE SPOR BİRLİĞİ

10,000.-

   

 

TAHMİNİ BÜTÇE BAKİYESİ

 

 

(-) 18,050.-

 

 

 

 

 

 

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ

TÜZÜĞÜ

 

Kuruluşu,

kısa adı

ve

merkezi

 

28 Ocak 1984 tarihinde toplanan ve bu tüzüğe uymayı üstlenen kişiler ve yasal kuruluşlar, “Olimpik Charter”e ve 671961 sayılı TCM birlikler ve dernekler yasa sına uygun olarak, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Milli Olimpiyat Komitesi” adı altında kar amacı gütmeyen bir dernek

kurmuşlardır.

Kısa adı MOK olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Olimpiyat Komitesi, tüzel kişiliğe sahip ve devamlılığı belirli bir süre ile sınırlı olmayan bir kuruluştur.

Merkezi 14 Fevzi Çakmak Sok. Girne’dir ancak, genel kurulun 2/3 çoğunlu ile değiştirilebilir.

 

Milli

Olimpiyat Komitesinin Amaçları

 

a)      Olimpik faaliyetlerin ve genelde sporun gelişmesini ve korunmasını sağlamak;

b)      “Olimpic Charter”de yer alan temel kurallara uymak ve bunları uygulamak;

c)      Gencler arasında spora karsı ılgiyi ve sporculuk ruhunu yaygınlastırmak;

d)     Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) nin himayesinde duzenlenecek olan Olimpiyat oyunları ile bölgesel, kıta ve kıtalar arası oyunlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temsil edilmesini sağlamak amaçıyla, ilgili Federasyonlarla işbirliği halinde gerekli hazırlıkları yapmak ve yarışmalara katılacak sporcuları seçmek;

e)      Yukarıda belirtilen oyunların Kuzey Kıbrıs’ta yer alması halinde, bu oyunların organizasyonunu üstlenmek;

f)       “Olimpic Charter” ile ve genelde olimpik faaliyetler ve özelde de Olimpiyat Oyunlarının organizasyonu ve yönetimi ile ilgili olarak Uluslar arası olimpiyat Komitesine (IOC) önerilerde bulunmak;

g)      Sağlam ve sağlıklı bir spor politikasının uygulanmasında ve geliştirilmesinde özel sektör ve Devlet sektörü ile işbirliği yapmak;

h)      Milli Olimpiyat Komitesinin (IOC) tam özerkliğini korumak ve politik, dini ve ekonomik baskılara karşı direnmek;

i)        Dr Küçük Uluslararası spor Oyunlarını düzenlemek ve Milli federasyonların Uluslararası etkinliklerini kontrol ve yardımcı olmak.

MOK’nin Oluşumu

 

1.      Milli Olimpiyat Komitesi, aşağıda belirtilen özellikler ve (2). Fıkrada öngörülen nitelikleri taşıyan üyelerden oluşur.

a)      Ulusal Federasyonların temsilcileri. (Bu Federasyonlardan en az beşinin, IOC tarafından tanınan ve belirtilen bir sporu yönetmekte olan Uluslararası Federasyonlara üye olması ve en az üçünün ise, olimpik programa dahil olmayan spor dallarını yöneten federasyonlar olması koşuldur.)

b)      Varsa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki IOC temsilcisi veya temsilcileri;

c)      MOK’nin görevlerini daha etkili bir biçimde yerine getirmesine yardımcı olabilecek veya spor etkinliklerinde ve olimpik faaliyetlerde değerli hizmetleri olmuş ve isim yapmış olan ülkenin önde gelen seçkin kişileri; Bu kişiler üye kabul formu doldurur ve müracat ederler, yönetim kurulu kabul veya red eder.

d)     Fahri üyeler (oy hakları yoktur);

e)      Hamiler (oy hakları yoktur);

 1. MOK üyelerinin aşağıda öngörülen nitelikleri taşımaları koşuldur;

a)      Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti yurttaşı olmak;

b)      Kişi haklarına ve siyasil haklarına sahip olmak;

c)      Reşit olmak;

 1. Üyeler kendi kusurlarından doğanlar dışında, MOK’nin borçlarından kişisel olarak sorumlu değildirler.
 2. Sporun yönetimi ile görevli olanlar dışında kalan MOK üyeleri, görevlerini gönüllü olarak yaparlar. Ancak, görevleri gereği iaşe, ibate ve diğer gerekli harcamaları MOK tarafından karşılanır.

 

Üyeliğin Yitirilmesi

 

MOK üyeliği 50 kişiden az 65 kişiden fazla olamaz, aşağıda belirtilen durumlarda MOK üyeliği sona erer. (Takip ve kontrolünü yönetim kurulu yapar.)

a)      Temsil ettiği federasyonun feshedilmesi halinde;

b)      İstifa etmesi veya ölümü halinde;

c)      Yıllık üyelik aidatını uyarıya rağmen ödememesi halinde;

d)     Ülke yurttaşlığının kaybedilmesi veya kişi hakları veya siyasal hakları yitirilmesi halinde;

e)      Bu Tüzüğe veya “Olimpic Charter”e aykırı hariket eden üyenin savunma   Fırsatının verilerek dinlenmesini mütakip, Yönetim Kurulu’nun kararı ile ihracı halinde

MOK’nin Organları.

 

MOK’nin organları şunlardır:

a)      Genel Kurul,

b)      Yönetim Kurulu,

c)      Denetleme Kurulu,

d)     Disiplin Kurulu,

e)      Uluslararası ilişkilerkomitesi.

 

Genel

Kurulun oluşumu,

olağan toplantıları

ve

görevleri

 

Genel Kurul, MOK’nin en yüksek organıdır. Genel Kurul, yukarıdaki 3. maddede belirtien üyelerden oluşur ve yılda en az bir defa aşağıda öngörülen görevleri yerine getirmek üzere olağan olarak toplanır.

Toplantılara çağrı MOK Yönetim Kurulu Başkanı tarafından gündemle birlikte yapılır.

a)      Başkanın raporunu Genel Kurula sunuşu.

b)      Genel Sekreterce sunulan Yönetim Kurulunun faaliytleri ile ilgili raporu incelemek ve aklamak.

c)      Mali Sekreter tarafından sunulan bir önceki yılın hesaplarını inceleyerek aklamak.

d)     Gelecek mali yıl bütçesini onaylamak.

e)      Genel olarak gündemde bulunan tüm konuları karara bağlamak.

f)       Yönetim kurulunun üyelikten çıkarttığı üyeleri onaylamak

 

MOK’nın olağanüstü

ve

özel

Genel Kurul

Toplantıları

 1. Seçim Genel Kurullarında mevcut Yönetim Kurulu divanı idare eder, başkanın genel kurula raporunu sunmasından, mali ve faaliyet raporlarının onayından sonra seçimler için Divanı yönetecek bir başkan, iki üyeden oluşan yeni bir Divan Başkanlığı oluşturulur.

1.      Olağan Üstü Genel Kurul, üyelerin en az üçte ikisinin yazılu baş vurusu üzerine gündem belirterek toplanır.

2.      Seçim Genel Kurulu her dört yılda bir Yönetim Kurulu üyelerini seçmek üzere toplanır. Seçimlerde adaylığa müracaat kişisel ve/veya liste halinde yapılabilir. Müracaatlar en geç 24 saat öncesi yapılmalıdır.

 

Genel

Kurul Toplantılarında Toplantı

ve

Karar

Yeter

Sayısı

 

Genel Kurul yalnızca gündeminde bulunan konularla ilgili geçerli karar alabilir. Gündemle ilgili öneriler toplantı tarihinden otuz gün önce Genel Sekretere ulaştırılmış olmalıdır. En az 7 gün önce gündem, toplantı tarihi, yeri ve saati yazılı olarak üyelere bildirilir ve ayrıca yerel bir gazetede ilân edilmek suretiyle duyurulur.

Genel Kurul, üyelerinin en az yarıdan bir  fazlasının hazır bulunması ile toplanır. Toplantı saatinde nisap oluşmamışsa yarım saat bekledikten sonra hazır bulunanlarla toplantı gerçekleştirilir. Genel Kurul’da kararlar hazır bulunan üyelerin basit oy çoğunluğu ile alınır.

MOK’de

Oy Hakkı

ve

Ulusal Federasyonların Oy

Durumları

 

Üçüncü maddenin (1) fıkrasının (a), (b) ve (c) bendlerinde belirtilen her üyenin birer oyu vardır.

Olimpik nitelikli konularda, IOC tarafından tanınan ve belirtilen sporu yönetmekte olan Uluslararası Federasyonlara üye olan Ulusal Federasyonların oy çoğunluğuna sahip olmaları koşuldur.

Üye aidatını ödemeyen Federasyon ve şahsi üyelerin oy ve söz hakları yoktur. Genel Kurullara katılamaz seçme ve seçilme hakkını kaybeder.

Yönetim Kurulunun Oluşumu

ve

Toplantıları

 1. 10.
 2. Milli Olimpiyat Komitesi, aşağıda öngörülen kişilerden oluşan Yönetim Kurulu tarafından yönetilir.
 3. Genel Kurula seçilen 7 kişilik yönetim Kurulu kendi arasından bir Başkan, bir Genel Sekreter ve bir de Mali Sekreter seçer.
 4. Yönetim Kurulu ayda en az bir defa toplanır. Toplantı yeter  sayısı 4’tür. Kararlar hazır bulunan üyelerin basit çoğunluğunun oyuyla alınır. Olimpik nitelikli konularda, Ulusal Federasyonların oyların çoğunluğuna sahip olmaları gerekir. Yönetim Kurulu, Milli Olimpiyat Komitesi ilgilendiren tüm konularda karar alabilir. Olayların eşitliği halinde, Başkanın ayırt edici iki oyu vardır. Üç toplantıya katılmayan üyenin üyeliği otomatik olarak düşer.
 5. Yönetim Kurulu Başkanlığının herhangi bir nedenle başlaması halinde,Yönetim Kurulu kendi arasında yeni bir Başkan seçer. Yönetim Kurulundan boşalma olması halinde ise, yerine genel kurul üyelerinden yönetim kurulunun uygun gördüğü kişiler atanır. Bu üyeler seçimle gelenlerden  fazla olmaz ve yerine geldikleri üyelerin görev süresini tamamlar.

a)      3. maddenin (1) fıkrasının (a) bendinde belirtilen Milli Federasyonlardan 4 temsilci;

b)      Yukarıdaki 3. maddenin (1) fıkrasının (c) bendinde  belirtilen kişiler arasından 3 temsilci;

c)      KKTC’deki IOC temsilcisi veya temsilcileri (oy hakkı yoktur).

 

Toplantı

Çağrısı ve

Başkanın

Temsil hakkı

 

 1. 11.

Yönetim Kurulu Başkan tarafından toplantıya çağırılır, ve çağrı toplantı tarihinden en az yedi gün önce yapılır ve bu çağrıya toplantı gündemi de eklenir.

Yönetim Kurulu Başkanı, Milli Olimpiyat Komitesi’ni temsil eder.

 

MOK’nin

Gelir

Kaynakları

 1. 12.

Milli Olimpiyat Komitesi’nin gelir kaynakları şunlardır:

a)      Yönetim Kurulu tarafından onaylanan üyelik aidatları;

 1.                     i.     Federasyonlar her yıl asgari ücretin %50, şahsi üyeler %10,    karşılığı ücreti en geç 1 NİSAN tarihine kadar MOK banka hesabına yatırırlar, 8 AĞUSTOS tarihine kadar üye aidatı yatırmayanlar %50 cezalı ödeme yaparlar ve bir yıl süre ile oy ve söz hakları yoktur.
 2.                   ii.     Şahsi üyeler en geç 31 Aralık tarihine kadar aidatlarını ödemezlerse yönetim kurulunca üyeliklerine son verilir.

b)      Devletten, kamu kuruluşlarından, özel sektör, diğer kişi ve kuruluşlardan sağlanan yardımlar;

c)      Yönetim Kurulu tarafından kabul edilecek olan bağış ve yardımlar;

d)     Olimpizim günü yapılacak etkinliklerinden, pul çıkarılmasından, amblem satışlarından, yayınların satışlarından ve Milli Olimpiyat Komitesi ambleminin üçüncü kişilerce kullanılması için verilen izinlerden elde elde edilecek gelirler.

e)      Yapılan etkinliklerden elde edilen gelirler.

MOK

Amplemi

 1. 13.

IOC tarafından onaylanması koşuluyla, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi kendi amblemine sahip olabilir.

 

Tüzük

Değişikliği

ve

MOK’un

Feshi

 1. 14.
 2. 15.

1.      Bu tüzüğün değiştirilmesi Genel Kurul toplantısından üyelerin üçte ikisinin katılması ve katılanların sat çoğunluğu ile mümkündür. Gerekli toplantı yeter sayıda sağlanmasa Genel Kurul 14 gün sonra kendiliğinden toplanır ve hazır olanların üçte iki kararı ile Tüzük değişikliği gerçekleşir.

2.      MOK’nin feshi özel olarak çağrılacak Genel Kurul Toplantısından üye tam sayısı 2/3’i ile kararı ile gerçekleşir. Böyle bir halde MOK’nin tüm mal varlığı üye Federasyonlarca eşit şekilde dağıtılır.

Yönetmenlik Yapma

Yetkisi

 

MOK organlarının çalışma yöntemleri, Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan yönetmenliklerle düzenlenir.

Olimpizim günü ödülleri ve şekilleri yönetim kurulu Tarafından belirlenen kıstaslara göre verilir.

 

Tüzüğün Yorumlanması

 1. 16.

Bu tüzüğün yorumlanmasında ortaya çıkan eksiklik ve uyuşmazlıkların çözümünde “Olimpic Charter” kuralları esastır.

 

MOK’nin Tüzüğü’nün Onayı            

 1. 17.

Bu tüzük “Olimpic Charter”in öngördüğü formalitelerin tamamlanmasını müteakip, IOC’nın onayına sunulur.

 

 

Uygunlanamayan Kurallar

 1. 18.

Bu tüzüğün 3 (a), 9, 10 (c), 10 (3) ve 13 maddelerinde yer alan hususlar                                                     KKTC Milli Olimpiyat Komitesi IOC’ye üye kabul edilmesine değin uygulanmazlar.

 

Comments are closed.